Danubiana, umělecký skvost na Dunaji
Jen kousek od Bratislavy se nachází místo, které vezme u srdce každého milovníka umění. Danubiana Meulensteen Art Museum vznášející se uprostřed mohutného Dunaje patří mezi nejkrásnější galerie na světě.
Je to spadlý list vznášející se na hladině uprostřed široširého Dunaje, nebo nás jen šálí smysly? Při první návštěvě vás Danubiana Meulensteen Art Museum uhrane. A při těch dalších se budete vracet přitahováni mocnou silou tohoto místa. Tento architektonický skvost, které se nachází pouhých dvacet kilometrů od slovenské metropole, je domovem fascinující sbírky uměleckých děl místních i zahraničních autorů. Každoročně se zde koná několik výstav, které představují to nejlepší z moderního umění.
Obdiv králů
Vystavovali tu například Joan Miró, Sam Francis, Lucebert, Walasse Ting, Antoni Clavé, Martín Chirino, Markus Prachensky, Ilona Kesserü a mnoho dalších. Danubianu navštívil španělský král Juan Carlos I. s manželkou Sofií, nizozemská královna Beatrix, norská královna Sonja, monacký kníže Albert II. a ománská princezna Mona. Ve stálé expozici jsou k vidění díla shromážděná sběratelem Gerardem Meulensteenem a z vlastních sbírek Danubiany, které vždy doplňuje zajímavá aktuální výstava.
Dunaj jako kulisa
Díky tomu, že se galerie nachází na poloostrově, zážitek z uměleckých děl se znásobí v kulisách mohutné evropské řeky. Podobou však Danubiana nemá připomínat onen spadlý list, ale římskou galéru, dávnou veslici, jaké ve středověku brázdily Středozemní moře. Projekt této monumentální stavby vypracoval architekt Peter Žalman a inspiroval se i tím, že až do těchto míst kdysi sahala severní hranice Římské říše. Tvář Danubiany dotvořil architekt Ján Kukuľa, vítěz soutěže na dostavbu muzea. Dnes se v této oblasti potkává Slovensko, Rakousko a Maďarsko, tři země se svými vlivy, a evropský veletok, který je také symbolem potkávání mnoha kultur. Kromě výjimečných děl ve vnitřní expozici se Danubiana pyšní také sochařským parkem s díly nejvýznamnějších osobností světové, evropské a slovenské umělecké scény.
Začal to van Gogh
Příběh Danubiany se začal nenápadně psát v roce 1990, kdy se galerista Vincent Polakovič vydal po stopách nizozemského génia Vincenta van Gogha. Jeho sen o moderním muzeu však začal ožívat až po setkání s nizozemským sběratelem a milovníkem umění Gerardem Meulensteenem. A na konci spolupráce těchto dvou odhodlaných mužů je galerie evropského věhlasu. Druhé takové místo ve střední Evropě nenajdete, a tak se vyplatí vyrazit na Slovensko už jen kvůli samotné Danubianě a přidat se k dalším šedesáti tisícům milovníků umění, kteří sem v průměru každý rok zamíří.
ArtCafé
Návštěva galerie má být příjemným a podnětným zážitkem, prohlížení děl a jejich vnímání vyžaduje čas. Žádný spěch, a když si budete chtít v Danubianě odpočinout nebo se jen zastavit a nechat na sebe dýchnout výjimečnou atmosféru tohoto místa, zamiřte do kavárny. Naskýtá se z ní nezapomenutelný výhled na sochařský park a Dunaj a v dálce i na Malé Karpaty. V sezóně vám budou dělat společnost turistické lodě plující po této trase z německého Pasova do delty Černého moře a zpět. Odpočinete si ve stylovém prostoru zařízeném nábytkem a křesly od dánského designéra Arne Jacobsena a průkopníků průmyslového designu Charlese a Raye Eamesových. Obzvlášť krásné jsou tu západy slunce.
Dopřejte si Dovolenou s nápadem
Celý článek o bratislavské Danubianě včetně rozhovoru s jejím zakladatelem Vincentem Polakovičem si přečtete v magazínu Unikátní GALERIE a café střední Evropy. Na sto stranách přináší více než šest desítek zajímavých galerií a muzeí moderních umění u nás, na Slovensku a v Rakousku. Magazín je v prodeji na webu www.dovolenasnapadem.cz s poštovným zdarma. Stačí jen několik kliknutí a za pár dní si můžete vyzvednout magazín z vlastní schránky.
V edici Dovolená s nápadem vyšla letos také další novinka Unikátní PARKY a zahrady střední Evropy. Stále jsou v prodeji také CYKLOvýlety zaměřené na nejkrásnější a prověřené cyklotrasy na Moravě a v okolí, Zážitkové cyklotrasy v Evropě s těmi nejkrásnějšími výlety na kole v Německu, Rakousku, Česku, na Slovensku a v Itálii. Pro rodiny pak oblíbené tituly S DĚTMI za zážitky se sto stranami výletů, který doplňuje PRŠÍ? Nevadí! s první ucelenou nabídkou aktivit z České republiky pro nepříznivé počasí.