Kdo objel DinoParky, říká, že DinoPark Vyškov je nejhezčí
Ve Vyškově čeká na rodiny s dětmi působivý dvojboj v podobě Dinoparku a zoologické zahrady. Za jednu cenu totiž získáte vstupné na obě atrakce, a protože neleží hned vedle sebe, ještě vás mezi nimi svezou turistickým vláčkem. Je to úspěšný koncept prověřený léty. „Návštěvníci přijdou do zoo, za vchodem zamíří na nástupiště a expres je doveze přes Vyškov do Dinoparku. Až se ho nabaží, vrátí se vláčkem zase zpět a vyrazí do zoologické zahrady,“ líčí její ředitelka Dagmar Nepeřená.
Pro jaké děti je Dinopark vhodný?
Dinopark je oblíbený u všech věkových kategorií, jen občas úplně malé děti nechtějí kolem některého modelu projít, protože jim připadá živý. Nedivím se, modely jsou detailně propracované, některé se mírně pohybují, vydávají zvuky a nezapomeňte, že děti mají velkou fantazii. Ty větší zase ocení 4D kino a pro odvážné je visuté šlapací kolo, které jezdí nad zemí. Výhodou našeho areálu je jeho členitost, takže nevidíte, co je za rohem a nechybí moment překvapení. Také jím protéká potok a je zastíněný, díky tomu tu i ve vedrech bývá příjemně. Kdo si dal práci a objel všechny Dinoparky, říká, že Vyškov je díky zasazení do přírody nejhezčí a nejvíc si to tu užije.
Dinoparky v Česku tvoří síť, jak se dostal do Vyškova?
Dříve na jeho místě byl přírodní amfiteátr s letním kinem a ještě před tím městské lázně, ale celá oblast v 90. letech zpustla a vznikla z ní příměstská džungle. Nebylo pro ni žádné využití, tak jsme tenkrát jeli do Plzně a přesvědčovali jsme pana Jiřího Machálka ze společnosti WEST MEDIA, aby tu postavil druhý Dinopark. Nakonec se nám to podařilo a v roce 2006 jsme otvírali. Tehdy jsme si říkali, že když budeme mít roční návštěvnost i se zoo kolem 110 tisíc lidí, bude to super. Ale zájem byl od začátku veliký a v posledních letech je návštěvnost kolem 200 tisíc návštěvníků.
Přitom samotná zoo velikostí nekonkuruje známějším zahradám na Moravě. Čím lákáte návštěvníky?
Bereme jako naši výhodu, že jsme menší zoo, protože prohlídka zabere tak dvě příjemné hodiny. Zaměřujeme se na zvířata z celého světa, která člověk v průběhu staletí domestikoval. Návštěvníci zde najdou výběhy Afrika, Asie, Jižní Amerika či Austrálie. Hodně oblíbený je u dětí kontaktní Dvoreček naší babičky s drůbeží, ovcemi, kozami či malými selátky. Děti si tu mohou vyzkoušet zametání, jízdu s kolečky, zkrátka věci, které dřív musely dělat povinně a dnes už se k nim moc nedostanou.
Podobný účel má i Hanácký statek, který jste v zoo postavili?
Ano, je to replika statku, který stál v obci Lysovice, jedné z obcí takzvaného německého ostrůvku. Ukazuje typické soužití lidí a zvířat. Je koncipovaný tak, že to v něm vypadá jako by hospodáři právě odešli a všechno tam nechali. Lidé si mohou na všechno sáhnout, vše vyzkoušet. Musím návštěvníky pochválit, že se při naší důvěře chovají velmi slušně. Na statek navazuje velké environmentální centrum, kde se všichni dozvědí hravě více o životním prostředí.
Jaké novinky máte pro letošní sezonu?
Připravili jsme nový výběh dingů. Tento zdivočelý domestikovaný pes byl hlavním lákadlem, když se ve Vyškově otevřel v roce 1965 Koutek živé přírody. Dingové tu byli do poloviny 90. let a letos u nás obnovujeme chov. V Evropě se skoro nechovají, takže jsme je velmi těžko sháněli, ale nakonec se nám podařilo složit chovnou skupinu ze zvířat z Francie a Polska, a vybudovali jsme pro ni asi třicetkrát větší expozici, než bývala v naší zahradě tenkrát.
Více tipů a cílů na Brněnsku nejen pro rodiny najdete v magazínu S DĚTMI za zážitky, který je v prodeji ve stáncích PNS či zde na eshopu za cenu 99 korun, včetně poštovného. A léto je vyřešené.
Sledujte Dovolenou s nápadem také na Facebooku a Instagramu, kde každý týden přidáváme nové tipy a nápady pro vaši pohodovou dovolenou.