Zámek Loučeň a jeho park jsou nabité energií
Zámek Loučeň na Nymbursku obklopuje park, jaký u nás jinde nenajdete, zato vám lehce zamotá hlavu. Skrývá totiž Labyrintárium, v němž sice možná ztratíte směr a orientaci, ale výsledkem budou nezapomenutelné zážitky.
Foto: Zámek Loučeň
Stačí pár kroků od hlavní brány a ocitnete se u Tisového bludiště. Sestřižené zelené stěny přesahují výšku dospělého člověka, takže je zážitek zaručený. Představu o tom, kudy se vydat k cíli, získáte jen z vyvýšené dřevěné lávky, ještě kdyby si tak člověk všechny zatáčky a kličky dokázal zapamatovat. „Uvnitř je dvanáct branek a každá z nich představuje jednoho člověka, který se zasloužil o obnovu zámku. Protože se branky zavírají v pravém úhlu, můžeme v bludišti vytvořit několik desítek kombinací, aby to neměli jednoduché ani lidé, kteří k nám jezdí pravidelně,“ vysvětluje kastelán Vratislav Zákoutský.
Dílo slavného projektanta
Poznámka o věrných a vracejících se hostech není od věci, protože zámecký park na Loučeni patří mezi nejoblíbenější u nás. V časech před covidem návštěvnost dosahovala kolem 180 tisíc lidí ročně a je to i díky příjemné vzdálenosti od Prahy, Mladé Boleslavi nebo Hradce Králové. Tím hlavním důvodem je však Labyrintárium. Kde se vůbec vzalo?
Když zámek v roce 2000 odkoupila ve zpustlém stavu Kateřina Šrámková, věděla, že chce místu vrátit život a smysl. Opravit barokní stavbu se podařilo za 16 měsíců, můžete se tu ubytovat ve stylovém hotelu Maxmilian nebo v apartmánech přímo na zámku. Ale najít originální využití parku, k tomu pomohla náhoda. Díky ní se do Loučeně dostal Brit Adrian Fischer, který staví labyrinty a bludiště po celém světě. Obnovený areál slavnostně otvíral na magické datum 7. 7. 2007. Však jsou také zvláštní schopnosti labyrintům odedávna přisuzovány. „Je to fenomén, který prochází lidstvem všemi náboženstvími a kulturami od pravěku až po současnost. U nás se proto labyrinty a bludiště vždy váží k nějaké historické kultuře a návštěvník se o ní může něco dozvědět. Nejznámější labyrint je palác krále Minoa na Knossu, ale labyrinty jsou ještě mnohem starší, u nás jsou spojené už s Kelty. Byla to místa mystická, budovaná na místech, kde je nejvíc energie,“ vypráví kastelán.
Foto: Zámek Loučeň
Na Loučeni je celý svět
Nejvíce se tyto vlastnosti na Loučeni přisuzují kamennému labyrintu se středovým menhirem. Můžete tomu věřit nebo nemusíte, ale kvůli tomuto místu sem jezdí načerpat síly i někteří z našich známých sportovců. Také se tu dozvíte, že zatímco v bludišti jsou slepé uličky, labyrintem vede jen jedna cesta a vždy vás dovede k cíli. K původním deseti atrakcím navrženým Adrianem Fischerem přibyl v dalších letech ještě labyrint pro Karla IV. a Písmenkový labyrint připomínající založení evropské pošty knížecí rodinou Thurn-Taxisů, s níž je historie Loučeně spjatá.
Když stromy vyprávějí
Barokní zámek obklopený pětihektarovou francouzskou zahradou nechal vybudovat začátkem 18. století hrabě Karel Arnošt z Valdštejna. Do rukou Thurn-Taxisů se dostal přibližně o sto let později a v roce 1828 začal z obory vznikat anglický park o původní rozloze 25 hektarů. Na zajímavosti mu přidává výrazný terénní zlom vysoký několik desítek metrů, který zároveň poskytuje krásný výhled ze zámecké terasy. Tak jako jinde, i zde se podepsalo na jeho stavu zestátnění po druhé světové válce, ale v tomto případě měl park alespoň základní péči. Dnes se ho noví majitelé snaží přiblížit co nejvíce původnímu záměru. „Působí u nás zahradní architekt David Kučera, který vyrůstal na nádherném zámku Nové Hrady u Chrudimi. Při obnově postupujeme podle plánů a konzultujeme s kolegy z Národního památkového ústavu. Náš park je také významný po krajinářské a dendrologické stránce. Je zde více než sto druhů dřevin, jeden z nejstarších liliovníků tulipánokvětých, máme největší kaštanovník jedlý, dva naše největší jilmy šedé a nádhernou katalpu ve formě aurea, tedy bez kmene. Pro školy připravujeme výukový program Stromy vyprávějí a ostatní návštěvníci mohou jít za našimi zajímavými stromy podle mapky Dendrologickou stezkou. A stále jsou tu původní rododendrony a růže, které pamatují pana knížete,“ vyjmenovává Vratislav Zákoutský.
Na piknik, svatbu i za adventem
Při zvláštních příležitostech se v parku konají i komentované prohlídky. Také si zde můžete zasadit vlastní strom, což je oblíbené především u novomanželů, kteří si tu před svědky slibují lásku na věčné časy. Zámecký park na Loučeni je zkrátka orientovaný na návštěvníky, kteří zde mohou snad úplně vše, s výjimkou jízdy na kole, ale i to je vlastně plus. Navíc je celoročně otevřený, zimu nevyjímaje, která je navíc na zámku vrcholem sezony. Tehdy vnitřní expozice zaplní Příběh vánočního stromečku s originálními ozdobami z ruční sklárny Koulier, které Kateřina Šrámková také vrací život. A kašnu před zámkem obepne a rozzáří nazdobený adventní věnec, prý největší na světě.
Foto: Zámek Loučeň
„Dáváme lidem radost, pohodu a klid. Přineste si k nám svůj piknik nebo si ho objednejte u nás, vezměte si sebou míč, kuličky nebo si u nás kupte frisbee a házejte si s ním. Projděte se krásným kultivovaným parkem, běžte nakrmit ryby v jezírku. Také u nás žijí ve velkém roháči, obojživelníci, datlovití a kousek dál je nádherná jabkenická obora, která je v hlavní sezoně otevřená. Přijďte k nám zažít krásný den,“ láká kastelán Vratislav Koutecký.
Loučeň vám zamotá hlavu a nabije vás energií.
Dopřejte si Dovolenou s nápadem
Více tipů na výlety za zelenými parky, unikátními zahradami naleznete v novém magazínu Unikátní PARKY a zahrady střední Evropy.
100 stran poutavých příběhů, bohaté historie i atraktivní současnosti vás zlákají k návštěvě nejkrásnějších zelených oáz ve Střední Evropě.
Doprava je zdarma!
KOUPIT MAGAZÍN |